System Zarządzania Bezpieczeństwem Żywności
System HACCP (z ang. Hazard Analysis and Critical Control Point) ma na celu zapewnienie czystości higienicznej produktów spożywczych przeznaczonych dla konsumentów. HACCP jest wykorzystywany w firmach produkujących i handlujących produktami spożywczymi, gastronomii a także w zakładach produkujących opakowania dla żywności.
HACCP jest systemowym postępowaniem mającym na celu identyfikację i oszacowanie skali zagrożeń bezpieczeństwa żywności z punktu widzenia jej jakości zdrowotnej oraz ryzyka wystąpienia tych zagrożeń podczas przebiegu wszystkich etapów produkcji i dystrybucji. Jego głównym założeniem jest określenie metod ograniczania tych zagrożeń. Opracowano go w celu wyeliminowania przypadków zatruć, zachorowań, spożywania niebezpiecznej dla zdrowia żywności lub pojawienia się w niej niepożądanych substancji oraz przedmiotów.
System ten został opracowany w latach 70 XX wieku w Stanach Zjednoczonych. W Polsce HACCP został wprowadzony wraz z wejściem do Unii Europejskiej w dniu 1 maja 2004.
System HACCP opiera się na 7 zasadach:
Dobrowolna certyfikacja standardów bezpieczeństwa żywności jest często wymagana przez odbiorców produktów spożywczych i tu zaczyna się problem, bowiem każda z sieci handlowych uznaje tylko jeden i to często inny niż konkurencja system.
Najbardziej popularne są systemy IFS (International Food Standard) oraz BRC (British Retail Consortium).
Międzynarodowy Komitet Normalizacyjny (ISO) opublikował normę dla systemów zarządzania bezpieczeństwem żywności ISO 22000. Jest to jednolity standard zastępujący wiele różnych interpretacji i wytycznych do budowy systemów zarządzania bezpieczeństwem żywności.