System Zarządzania Energią (SZE)
Szczegółowe wymagania systemu określone przez międzynarodową normę PN-EN ISO 50001:2018-09 „Systemy zarządzania jakością – Wymagania i wytyczne stosowania” wydanej dnia: 21.08.2018. Jest to drugie wydanie tej normy, jej pierwsze wydanie było w 2012 roku.
Drugie wydanie obejmuje między innymi dostosowanie wymagań normy do struktury według Anexu SL jak inne standardy oparte na kontekście organizacji.
Główne zmiany to:
System Zarządzania Energią według ISO 50001 wzorowany jest na Systemie Zarządzania Środowiskiem według ISO 14001 oraz zasadzie ciągłego doskonalenia (PDCA).
Podstawowym zadaniem systemu jest poprawa efektywności energetycznej (uwzględniającej również efekty ekonomiczne) poprzez m.in. wprowadzenie polityki energetycznej, identyfikację aspektów energetycznych, identyfikację wymagań prawnych i innych, identyfikację obecnego oraz planowanego zużycia energii, wprowadzenie systemu monitorowania oraz mierzenia zużycia energii. Norma wymaga zaangażowania wszystkich służb a zwłaszcza najwyższego kierownictwa - przywództwa.
Najważniejsza kwestia to ustalenie energetycznych linii bazowych, wykonanie przeglądu energetycznego oraz określenie wskaźników wyniku energetycznego (WWE).
Wymagania normy ISO 50001 jak wiele w grupie ISO może wdrożyć i stosować każda organizacja niezależnie od wielkości, branży, lokalizacji i rodzaju zużywania energii. Nie jest wymagane wdrożenie innych systemów zarządzania ale jeśli organizacja stosuje już inne standardy ISO sugeruje się ich "zintegrowanie". System Zarządzania Energią jest szczególnie istotny w przypadku funkcjonowania w energochłonnej gałęzi przemysłu lub jeśli musimy sprostać wymaganiom i regulacjom dotyczącym emisji gazów cieplarnianych.
Zgodnie z Ustawą o efektywności energetycznej z dnia: 20 maja 2016 roku, która weszła w życie 01.10.2016 roku przedsiębiorstwa duże (zatrudniające powyżej 250 osób lub lub realizujące obrót powyżej 50 mln euro lub posiadające sumę aktywów bilansu sporządzonego na koniec jednego z lat obrotowych powyżej 43 mln euro) miały 12 miesięcy tj. do końca września 2017 roku na podjęcie działań w zakresie efektywności energetycznej tj. wykonanie audytu energetycznego i jego cykliczne powtarzanie co 4 lata.
Z obowiazku tego zwolnione są przedsiębiorstwa duże, które wdrożyły System Zarządzania Energią ISO 50001 lub System Zarządzania Środowiskowego, o których mowa w art. 2 pkt 13 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1221/2009 z dnia 25 listopada 2009 r. w sprawie dobrowolnego udziału organizacji w systemie ekozarządzania i audytu we Wspólnocie (EMAS), uchylającego rozporządzenie (WE) nr 761/2001, jeżeli w ramach tych systemów przeprowadzono audyt energetyczny przedsiębiorstwa.