Znak CE:
Produkt musi również zostać opatrzony nazwą producenta, jego upoważnionego przedstawiciela lub importera, a także numerem identyfikacyjnym jednostki notyfikowanej, jeżeli była ona zaangażowana w procedurę oceny zgodności.
Odpowiedzialność prawna wytwórcy za wyrób wynika między innymi z:
Przy dokonywaniu oceny bezpieczeństwa produktu, zgodnie ze wskazaniami dyrektywy / rozporządzenia parlementu europejskiego, należy brać pod uwagę:
Ogólne zasady bezpieczeństwa wyrobów według: 92/59/EWG:
Producenci:
Dystrybutorzy:
Kraj członkowski:
Dyrektywa lub Rozporządzenie Parlementu Europejskiego - akt prawny Unii Europejskiej, zawierający podstawowe wymagania, które muszą spełniać wyroby dopuszczone na rynki Unii Europejskiej oraz określający zasady oceny zgodności z tymi wymaganiami.
Każda dyrektywa / rozporzadzenie parlementu europejskiego składa się z:
Dyrektywy / Rozporządzenia Parlemantu Europejskiego podzielone są na kategorie (np. w zależności od stopnia zagrożenia) i do poszczególnych kategorii przypisane są odrębne procedury.
Niektóre dyrektywy / rozporządzenia określają inny sposób realizacji procedur oceny zgodności np. dla wyrobów budowlanych (tutaj mamy 4 ścieżki oceny zgodności zgodnie z Rozporządzeniem Parlamanru Europejskiego).
Ocena zgodności wyrobów oparta jest na systemie przyjętym w decyzji 93/465/EEC i zawierającym osiem modułów (od A do H):
Realizacja procedury oceny zgodności obejmuje analizę właściwej dyrektywy / rozporządzenia i norm zharmonizowanych powołanych oraz wyborze jednej ze ścieżek, jeśli jest taka możliwość.
Po spełnieniu wymagań producent lub jego upoważniony przedstawiciel wystawia deklarację zgodności EC.
Producent lub jego upoważniony przedstawiciel samodzielnie umieszcza oznakowanie CE na wyrobie. Nie robi tego jednostka notyfikowana, nawet jeśli uczestniczyła w procedurze oceny zgodności. Jeśli jednak jednostka notyfikowana była zaangażowana w fazę produkcji, jej numer identyfikacyjny musi być umieszczony obok oznakowania CE.
Znak CE musi zostać umieszczony na wyrobie przed wprowadzeniem go do obrotu. Symbol CE umieszcza się na wyrobie lub jego tabliczce znamionowej. Oznakowanie musi być czytelne, widoczne oraz musi mieć określoną formę. Znak CE umieszcza się na opakowaniu lub dokumentach dołączonych do produktu gdy:
O konieczności umieszczania na wyrobach budowlanych oznakowania „CE” stanowi ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. (wraz z późniejszymi zmianami) o wyrobach budowlanych wraz z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 305/2011 z dnia 9 marca 2011 r. ustanawiające zharmonizowane warunki wprowadzania do obrotu wyrobów budowlanych i uchylające dyrektywę Rady 89/106/EWG. Wzór oznakowania CE określa załącznik II do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 765/2008 z dnia 9 lipca 2008r.
Europejski Dokument Oceny (European Technical Approval – ETA), oznacza dokument przyjęty przez organizację JOT (Jednostki Oceny Technicznej) do celów wydawania Europejskich Ocen Technicznych (EOT).
Europejski Dokument Oceny wydawany jest przez Jednostki Oceny Technicznej (JOT).
Wykaz wystawionych ETA jest dostępny na stronie:
https://www.eota.eu/pages/etassessments/default.aspx
Wykaz notyfikowanych Jednostek Oceny Technicznej (JOT) dostępny jest na stronie:
http://ec.europa.eu/growth/tools-databases/nando/index.cfm?fuseaction=country.main
ETA jest opracowywana i przyjmowana przez Europejską Organizację ds. Oceny Technicznej (EOTA) dla wyrobów budowlanych, które nie są objęte lub nie są w pełni objęte normą zharmonizowaną, tj. takiego, którego właściwości użytkowe w odniesieniu do jego zasadniczych charakterystyk nie mogą być w pełni ocenione zgodnie z istniejącą normą zharmonizowaną, ponieważ:
Procedura opracowywania i przyjmowania ETA jest przeprowadzana z zgodnie z zasadami opisanymi w Art. 21 i załączniku II do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) Nr 305/2011.
Europejski Dokument Oceny (ETA) zawiera:
Deklaracja właściwości użytkowych dla wyrobów budowlanych powinna zawierać: