Zakładowa Kontrola Produkcji (ZKP) dotyczy wyrobów budowlanych.
Wyrób budowlany to każdy wyrób lub zestaw wyprodukowany i wprowadzony do obrotu w celu trwałego wbudowania w obiektach budowlanych lub ich częściach, którego właściwości wpływają na właściwości użytkowe obiektów budowlanych w stosunku do podstawowych wymagań dotyczących obiektów budowlanych.
Zakładowa Kontrola Produkcji oznacza udokumentowaną stałą i wewnętrzną kontrolę produkcji w zakładzie produkcyjnym zgodnie ze stosowanymi specyfikacjami technicznymi. ZKP to forma wewnętrznej kontroli procesu produkcyjnego, służąca nadzorowaniu poziomu jakości i bezpieczeństwa produkowanych wyrobów budowlanych.
Nawet wyroby budowlane w systemie oceny (4), które posiadają najmniejsze ryzyko, a które chcemy wprowadzać na rynek Unii Europejskiej muszą być produkowane według udokumentowanego i wdrożonego systemu ZKP. Oznacza to, że niezależnie od rodzaju i wielkości firmy każdy jest zobowiązany do spełniania przepisów oceny zgodności. Wdrożenie ZKP oraz wybór właściwego systemu oceny i weryfikacji właściwości użytkowych uprawnia producenta wyrobu budowlanego do sporządzenia deklaracji właściwości użytkowych oraz umieszczenia oznakowania CE na wyrobie. Wyroby budowlane wprowadzone do obrotu zgodnie z dyrektywą 89/106/EWG przed 1 lipca 2013 uznaje się za zgodne z wymaganiami Rozporządzenia nr 305/2011 jak również ze sprostowaniem do rozporządzenia.
Od 1 lipca 2013 wszyscy producenci, importerzy oraz dystrybutorzy wyrobów budowlanych jak również ich upoważnieni przedstawiciele przy wprowadzaniu lub udostępnianiu wyrobów budowlanych na rynku UE, objętych normami zharmonizowanymi, są zobowiązani stosować wymagania Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) Nr 305/2011, które zostało przyjęte 9 marca 2011 i opublikowane w Dzienniku Unii Europejskiej 4 kwietnia 2011.
Rozporządzenie to uchyla dyrektywę Rady 89/106/EWG oraz określa zharmonizowane warunki wprowadzenia do obrotu lub udostępnienia na rynku Unii Europejskiej wyrobów budowlanych, poprzez ustanowienie zharmonizowanych zasad:
W oparciu o przepisy Unii Europejskiej w 2013 Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej podpisał Ustawę o zmianie ustawy o wyrobach budowlanych oraz ustawy o systemie oceny zgodności.
Dla wyrobów budowlanych, dla których brak jest przepisów zharmonizowanych na poziomie europejskim, państwom członkowskim Unii Europejskiej pozostawiono swobodę decyzji w sprawie regulacji wprowadzania wyrobów budowlanych na rynek. Ale uwaga!
W Polskich przepisach prawnych, między innymi w:
Oznacza to, że wprowadzenie do obrotu wyrobów budowlanych może odbywać się w ramach obszaru zharmonizowanego lub niezharmonizowanego.
Obszar zharmonizowany obejmuje wdrożenie i certyfikację ZKP w systemie oceny (2+) i dotyczy między innymi takich wyrobów budowlanych jak:
W systemie oceny (2+) wymagany jest udział jednostki notyfikowanej w celu certyfikacji ZKP. Producent wyrobu budowlanego:
Notyfikowana jednostka certyfikująca podejmuje decyzję o wydaniu certyfikatu zgodności Zakładowej Kontroli Produkcji na podstawie:
Certyfikat zgodności ZKP wydawany jest bezterminowo i pozostaje ważny dopóki wymagania zharmonizowanej specyfikacji technicznej, warunki produkcji lub sam system nie ulegną istotnym zmianom. Ważnym jest aby co rok przystępować do auditów kontrolnych potwierdzających utrzymanie certyfikatu ZKP wydanego przez notyfikowaną jednostkę certyfikującą.
Obszar niezharmonizowany obejmuje wdrożenie ZKP i wstępne badanie typu wyrobu budowlanego w systemie oceny (1+ lub 1) przez jednostkę notyfikowaną i dotyczy między innymi takich wyrobów budowlanych jak: