To pytanie zadaje z roku na rok coraz więcej osób. Zawód Auditora – jeśli można tą pełnioną funkcję nazwać zawodem jest widoczny praktycznie w każdej dziedzinie naszego życia zawodowego. Wynika to z tego, że każdy wyrób i usługa z którą mamy dzisiaj do czynienia, ma pewną określoną jakość, ma pewne oddziaływanie na środowisko, może przyczynić się do wypadku, poprawy warunku pracy, zmniejszyć lub zwiększyć zużycie energii, mieć mniejsze lub większe bezpieczeństwo w przetwarzaniu pewnych danych oraz bardziej dedykowane np. bezpieczeństwo w motoryzacji, bezpieczeństwo wyrobów medycznych, bezpieczeństwo żywności. Są to wymagania poszczególnych systemów zarządzania:
I nawet jeśli produkując wyroby lub świadcząc usługi nie mamy wdrożonych i certyfikowanych tych systemów, to musimy spełniać pewne określone standardy, zasady, wypracowane zwyczaje, wymagania klientów i wymagania prawne, aby móc w ogóle dany wyrób wprowadzić na rynek lub wykonywać daną usługę, na dodatek wygrać z coraz mocniejszą konkurencją.
I tu pojawia się zawód – a raczej jak to wcześniej wspomniano-potrzeba pełnienia roli Auditora; osoby, która potwierdzi, że dane wymagania są spełnione.
W zależności od wymagań i wykonywanych auditów Auditorzy dzielą się na:
W zależności od posiadanych kompetencji Auditorzy dzielą się na:
Auditorami Zewnętrznymi mogą być Auditorzy Wewnętrzni do przeprowadzania auditów u swoich dostawców oraz Auditorzy Certyfikujący w jednostkach certyfikujących po uzyskaniu odpowiednich kwalifikacji i przeprowadzający audity certyfikujące na zgodność z określonym standardem ISO.
Aby zostać Auditorem należy posiadać odpowiednie kompetencje. W zależności od systemu, wymagań, pełnienia roli Auditora wymagania te są zróżnicowane.
Jakie kompetencje zatem powinna mieć osoba aby zostać Auditorem?
Szczegółowe wymagania odnośnie kompetencji dla Auditora zawarte są w:
Najważniejsze czynniki, które mają wpływ na kompetencje Auditora to:
Warto tutaj podkreślić, że jest to dość obszerna lista wymagań, ale wymagania te nie muszą być warunkiem koniecznym, tak jak to jest np. w zawodzie kierowcy. Jeśli chcesz być kierowcą musisz mieć prawo jazdy zgodnie z wymaganiami prawnymi. Załóżmy wariant taki, że ktoś świetnie jeździ samochodem (tzw. dar wrodzony), wsiadł do samochodu, popatrzył jak inni to robią, pojeździł trochę na podwórku i każde kolejne minuty i godziny są tylko potwierdzeniem, że jest „wyśmienitym” kierowcą. I pomimo, że nie boimy się z nim pojechać w podróż, to zgodnie z przepisami nie ma prawa jazdy więc nie może kierować. Warto podkreślić, że może świetnie jeździć, mieć wyczucie do odległości, sprzęgła, ale może nie znać wymaganych przepisów kodeksu drogowego i spowodować wypadek. Z auditowaniem jest trochę inaczej. Jeśli ktoś ma tzw. dar wrodzony i widząc jak inni to robią potrafi zrobić jeszcze lepiej, nie biorąc udział w teoretycznym szkoleniu, to takiej osobie po zweryfikowaniu kompetencji np. poprzez udział w audicie, ocenę auditora, ocenę sporządzonej dokumentacji, warto zaufać i zlecać wykonywanie auditów.
Nigdzie w żadnych wymaganiach prawnych i w żadnej normie ISO nie ma warunku koniecznego, że Auditor musi mieć np. certyfikat. Ale czy chcielibyśmy powierzyć tak odpowiedzialną funkcję osobie, która nie posiada np. takiego certyfikatu jako jednego z kompetencji? Uważam to za duże ryzyko! Dlatego równie ważne jest posiadanie odpowiedniej wiedzy, pozyskiwanej w szkoleniach dla Auditorów i posiadanie odpowiedniego certyfikatu.
Osiem wskazanych wyżej czynników w zależności od pełnionej przez Auditora roli również należy odpowiednio wyważyć. Zupełnie inna waga będzie np. czynnika doświadczenie w pracy, doświadczenie w auditowaniu i cechy osobowościowe dla Auditorów Wewnętrznych a inna – znacznie wyższa dla Auditorów Zewnętrznych np. wykonujących Audity Certyfikujące.
Reasumując funkcja Auditora stała się obecnie powszechnym zawodem. Jak dla innych zawodów ścieżka w rozwoju jest długa, aby zostać Auditorem Wiodącym wykonującym audity certyfikujące należy rozpocząć od pierwszego poziomu tj. Auditora Wewnętrznego.