Powołując się dalej w treści na ISO mamy na myśli różne systemy zarządzania (każda organizacja indywidualnie podejmuje decyzję i stosuje w zależności od potrzeby) np.:
Obecna sytuacja w świecie i w Polsce w związku z pandemią korona wirusa (COVID-19) nie nastawia do optymizmu. Wiele firm już ma problemy finansowe i zastanawiają się jak przetrwać. Wiele firm już podjęło trudną ale pewnie właściwą decyzję o wstrzymaniu – przynajmniej na czas pandemii zakładu. Są też tacy którzy podjęli decyzję i zamknęli swoją działalność. A teraz najważniejsze: Należy zadać sobie kilka pytań:
I kolejno po krótce odpowiedzi do pytań:
Ad.1: Skoro nie było koronawirusa i koszty te były wcześniej ponoszone to już mamy odpowiedź, że nie były przyczyną. Przecież podejmując decyzję o wdrożeniu, certyfikowaniu i ciągłym utrzymywaniu Systemu Zarządzania ISO robiliśmy analizę i podjęliśmy decyzję o ponoszeniu tych kosztów w zamian za osiągane korzyści z posiadanego systemu ISO.
Ad.2: Pojęcie kosztów ISO jest różnie interpretowane. Niektórzy pod pojęciem kosztów ISO uważają tylko i wyłącznie koszty związane z wdrożeniem wybranego Systemu Zarządzania ISO i jego certyfikowanie. Inni pod tym pojęciem uważają dopiero początek wydatków z tym związanych. Ważne jest, że ISO generuje koszty bezpośrednie i pośrednie. Ważnym jest również, że brak ISO ogranicza możliwości uzyskania dodatkowych wpływów.
Ad.3: Niewątpliwie stosowanie wymagań ISO generuje koszty! Nie zapominajmy jednak, że produkcja, usługi, personel, wykonawcy, stosowany sprzęt też generują koszty a produkujemy, wykonujemy usługi, zamawiamy towar, kupujemy rozwijamy i inwestujemy w infrastrukturę. Logicznym jest, że należy zrobić rzetelną analizę ponoszonych kosztów i zysków jakie osiągniemy przez inwestycję. I tu nasuwa się kolejne pytanie: Czy Twoja firma, zrobiła rzetelną analizę ponoszonych kosztów i zysków jakie osiąga za posiadanie i stosowanie systemu ISO?
Jeśli masz więcej wątpliwości z przyjemnością odpowiemy na wszelkie pytania, zapraszamy do kontaktu z nami